Metro South West Short Course Championships

The Metro South West Area Open & Age Short Course Championships will be held at the Sydney Olympic Park Aquatic Centre on Saturday 1st and Sunday 2nd August, 2009.

Our club will be represented by 10 swimmers at the meet, competing in 53 individual events - our biggest team at the District/Area Short Course Championships since 2003.

This year's team will again feature both new and old swimmers, with some swimmers making their debut and also some swimmers who have not represented the club for a number of years making their return. Charlotte Neill has qualified for her first Area Championships while Sarah Johnston will represent the club at a District/Area Championships for the first time since 2003. Stephanie Hindle and Felix Lo will also represent the club at the District/Area Short Course Championships for the first time.

Our team will be competing in the following events over the two day meet:

Charlotte Neill
9yrs & Under 50m Freestyle (Day 1 - Session 1 - 10:15am)
9yrs & Under 50m Backstroke (Day 1 - Session 2 - 2:26pm)
Timothy Tunks
10yrs 100m Individual Medley (Day 1 - Session 1 - 9:28am)
10yrs 50m Breaststroke (Day 1 - Session 1 - 11:40am)
10yrs 50m Butterfly (Day 1 - Session 2 - 2:01pm)
10yrs 50m Backstroke (Day 2 - Session 3 - 10:23am)
10yrs 50m Freestyle (Day 2 - Session 4 - 2:28pm)
Stephanie Hindle
12yrs 100m Butterfly (Day 1 - Session 1 - 9:44am)
12yrs 200m Individual Medley (Day 1 - Session 1 - 11:57am)
12yrs 100m Breaststroke (Day 1 - Session 2 - 1:34pm)
12yrs 100m Backstroke (Day 2 - Session 3 - 9:51am)
12yrs 100m Freestyle (Day 2 - Session 4 - 2:05pm)
Anthony Ventra
15yrs 100m Butterfly (Day 1 - Session 1 - 10:48am)
Open 50m Freestyle (Day 1 - Session 1 - 11:03am)
15yrs 100m Breaststroke (Day 1 - Session 2 - 2:52pm)
Open 100m Breaststroke (Day 1 - Session 2 - 3:29pm)
Open 50m Breaststroke (Day 2 - Session 3 - 9:28am)
15yrs 100m Backstroke (Day 2 - Session 3 - 10:57am)
Open 100m Individual Medley (Day 2 - Session 3 - 11:32am)
15yrs 200m Individual Medley (Day 2 - Session 4 - 2:13pm)
15yrs 100m Freestyle (Day 2 - Session 4 - 3:08pm)
Amber Johnson
Open 100m Backstroke (Day 1 - Session 1 - 10:32am)
Open 50m Freestyle (Day 1 - Session 1 - 11:08am)
16yrs 100m Freestyle (Day 1 - Session 1 - 11:23am)
Open 200m Backstroke (Day 1 - Session 2 - 2:15pm)
Open 50m Backstroke (Day 1 - Session 2 - 3:18pm)
Open 100m Individual Medley (Day 2 - Session 3 - 11:36am)
16yrs 100m Backstroke (Day 2 - Session 4 - 2:25pm)
Felix Lo
17yrs & Over 50m Freestyle (Day 1 - Session 1 - 9:59am)
17yrs & Over 50m Breaststroke (Day 2 - Session 4 - 1:57pm)
Steven Nguyen
17yrs & Over 50m Freestyle (Day 1 - Session 1 - 9:59am)
Open 50m Freestyle (Day 1 - Session 1 - 11:03am)
17yrs & Over 50m Butterfly (Day 2 - Session 3 - 9:41am)
Open 100m Freestyle (Day 2 - Session 4 - 2:37pm)
Brittany Johnson
17yrs & Over 50m Freestyle (Day 1 - Session 1 - 10:01am)
Open 200m Individual Medley (Day 1 - Session 1 - 11:33am)
17yrs & Over 50m Backstroke (Day 1 - Session 2 - 1:28pm)
Open 100m Breaststroke (Day 1 - Session 2 - 3:33pm)
Open 200m Freestyle (Day 2 - Session 3 - 9:06am)
17yrs & Over 50m Butterfly (Day 2 - Session 3 - 9:42am)
17yrs & Over 50m Breaststroke (Day 2 - Session 4 - 1:58pm)
Open 100m Freestyle (Day 2 - Session 4 - 2:42pm)
Sarah Johnston
17yrs & Over 50m Freestyle (Day 1 - Session 1 - 10:01am)
Peter Johnston
17yrs & Over 50m Freestyle (Day 1 - Session 1 - 9:59am)
17yrs & Over 50m Backstroke (Day 1 - Session 2 - 1:28pm)
Open 100m Breaststroke (Day 1 - Session 2 - 3:33pm)
Open 50m Breaststroke (Day 2 - Session 3 - 9:28am)
17yrs & Over 50m Butterfly (Day 2 - Session 3 - 9:41am)
Open 200m Breaststroke (Day 2 - Session 3 - 10:33am)
Open 100m Individual Medley (Day 2 - Session 3 - 11:32am)
17yrs & Over 50m Breaststroke (Day 2 - Session 4 - 1:57pm)
Open 100m Freestyle (Day 2 - Session 4 - 2:37pm)
Relays
15yrs Boys 4x50m Medley Relay
    Anthony Ventra, Peter Johnston
    Steven Nguyen, Felix Lo
(Day 1 - Session 1 - 12:04pm)
15yrs Girls 4x50m Medley Relay
    Amber Johnson, Stephanie Hindle
    Brittany Johnson, Sarah Johnston
(Day 1 - Session 1 - 12:07pm)
Open Mixed 10x50m Freestyle Relay (Non Championship)
    Charlotte Neill, Timothy Tunks, Stephanie Hindle, Anthony Ventra, Amber Johnson
    Felix Lo, Steven Nguyen, Brittany Johnson, Sarah Johnston, Peter Johnston
(Day 2 - Session 4 - 1:00pm)

Times should be used as a guide only.
The full timeline is available on the Metro South West website.


Congratulations to our swimmers for qualifying and good luck at the meet.

You can follow the team's progress over the weekend at http://www.metrosw.org.au/.

See Also
  • 2003 Cumberland District Short Course Championships

  • 2009 Metro South West Area Open & Age Short Course Championships - Program of Events

  • 2009 Metro South West Area Open & Age Short Course Championships - Qualifying Times

  • State, Metropolitan and Country Championship Procedures

  • Competitor Information

  • Sydney Olympic Park Aquatic Centre Parking Arrangements
  • Add comment

    Loading